شرکت ماشین سازی آسیا

تلفن

موبایل

آدرس

تهران - منطقه 18 - پاسگاه - به سمت چهاردانگه - تقاطع آزادگان - دست چپ - علی آباد پاک دانه - خیابان حسین کریمی - گاراژ برق - پلاک8

بازیافت سیم و کابل ضایعاتی

امروزه با افزایش جمعیت جهان میزان سطح برداشت از منابع و معادن رشد صعودی گسترده ای را پیدا کرده است. در نتیجه ی افزایش برداشت مخصوصا در سه دهه اخیر حجم معادن و منابع در حال کاهش است در مقابل با افزایش سطح ضایعات رو به رو هستیم که روند چشمگیر صعودی را در پیش گرفته  است. در برخی از کشور ها این ضایعات تبدیل به بحران شده است به همین دلیل دانشمندان و محققان این حوزه از ترفند هایی مانند بازیافت را برای کاهش سطح ضایعات پیشنهاد داده اند در ادامه به روند بازیافت سیم و کابل ضایعاتی خواهیم پرداخت.

بازیافت سیم و کابل ضایعاتی و تا ثیر ان بر منابع

مس یکی از عناصر و فلزات پرکاربرد در سطح جهان است، علی الخصوص با پیشرفت های بشر در حوزه برق و الکترونیک درخواست برای این فلز برای تولید سیم و کابل یا تولید قطعات الکترونیکی در حال افزایش روز افزون است. اما با توجه به محدود بودن سطح منابع مس در جهان و هم خوانی نداشتن میزان تقاضا با عرضه این فلز ،بهترین راهکار استفاده از روش بازیافت سیم و کابل ضایعاتی است.  با این روش هم از میزان ضایعات در سطح جهان کاسته می شود و هم میزان برداشت از معادن این فلز متعادل تر می شود.

 اما برای بازیافت سیم و کابل ضایعاتی چندین روش وجود دارد که برخی از انها روش هایی پرخطر برای الودگی زیست محیطی و حتی حوزه سلامت انسان ها است.  در این روش از بازیافت سیم و کابل ضایعاتی برخی کابل ها را روی هم تل انبار کرده و در تاریکی شب انها رو می سوزانند. در این عمل در اثر سوختن روکش پلاستیکی سیم و کابل ضایعاتی گاز های سرطان سازیی همچون دی اکسین و فوران تولید می شوند که برای سلامتی بسیار خطرناک می باشند و در نتیجه این گاز ها و ترکیب شدن انها با مس موجود در سیم و کابل،کیفیت مس به دست امده کاهش می یابد.

روش های سازگار با محیط زیست در بازیافت سیم و کابل ضایعاتی

در روشهایی جدید برای بازیافت سیم و کابل ضایعاتی دستگاه هایی تولید شده اند که می توان ان ها را در سطح کارگاه یا کارخانه نصب و تجهیز کرد. روش کار این دستگاه ها به این گونه است که سیم ها و کابل ها را از یک طرف وارد دستگاه می شوند و در اثر حرارت غیر مستقیم، روکش پلاستیکی انها ذوب می شوند و از مس موجود در سیم و کابل جدا می گردند.

 این مواد پلاستیکی با توجه به اینکه در اثر حرارت غیر مستقیم از سیم ها جدا می شوند، خود دوباره وارد چرخه تولید می شوند و مهم تر اینکه صدماتی مثل اکسایش مس را برای مس موجود در سیم و کابل ضایعاتی ندارند.

البته این دستگاه ها به دلیل داشتن فیلتر هوای هیچ گونه الودگی و خطر زیست محیطی ایجاد نمی کنند. در ادامه پس از خارج شدن مس خالص از این مرحله  رشته های مس توسط دستگاه هایی پودر می شوند و پس از گذشتن از صافی مخصوص به صورت پود بسته بندی شده و به کارخانجات و کارگاه های ذوب فرستاده می شوند. مس به دست امد از این روش بسیار با کیفیت تر از مس هایی است که با سوختن روکش به دست می ایند.


آدرس

تهران - منطقه 18 - پاسگاه - به سمت چهاردانگه - تقاطع آزادگان - دست چپ - علی آباد پاک دانه - خیابان حسین کریمی - گاراژ برق - پلاک8

تلفن

موبایل

شبکه های اجتماعی

اصناف مرتبط