تعمیرات تخصصی انواع بالابر 

بالابر چیست؟

بالابر یک ماشین هیدرولیکی است که برای حمل بار یا افراد در مکان‌های مختلف استفاده می‌شود. بالابرها شاید کاری شبیه به آسانسور داشته باشند اما یک بالابر هم با آسانسور تفاوت دارد و هم با لیفتراک. بالابرها با توجه به نوع استفاده و مکانی که در آن نصب می‌شوند انواع مختلفی دارند که در هنگام خرید باید به آن‌ها توجه کرد.

بالابرهای متحرک

بالابرهای متحرک (Aerial Working Platforms)  بر خلاف بالابرهای ثابت، منحصرا برای جابه‌جایی افراد طراحی شده‌اند و به آن‌ها بالابر نفر هم گفته می‌شود. این بالابرها به راحتی حرکت کرده و ایمنی بالایی دارند. عموما برای کارهای ساختمانی مانند نصب، رنگ آمیزی و یا تعمیر در ساختمان‌ها از این بالابرها استفاده می‌کنند. این بالابرها نیز به دو صورت در نمایندگی‌های فروش و نصب بالابر فروشگاهی و کارگاهی عرضه می‌شوند:

 • بالابر سیار عمودی: این بالابرها فقط به صورت عمودی حرکت می‌کنند و دسترسی افقی ندارند. بالابرهای ریلی، بالابرهای عمودبر و بالابرهای هیدرولیکی آکاردئونی از این دسته بالابرها هستند.
 • بالابرهای عمودی و افقی: این بالابرها هم به سمت بالا حرکت می‌کنند و هم به صورت افقی. این بالابرها که نام دیگرشان بوم لیفت است، هم  قابلیت نصب بر روی کامیون را دارند و هم خودشان حرکت می‌کنند.

بالابرهایی که در موردشان توضیح دادیم عموما برای جابه‌جایی بار استفاده می‌شود اما برخی از انواع بالابرها فقط برای جابه جا کردن نفرات استفاده می‌شوند و طبعا شرایط و مکانیزم متفاوت‌تری دارند. این بالابرها هم به انواع گوناگون در مراکز فروش و نصب انواع بالابر معرفی شده‌اند:

 • بالابرهای آکاردئونی یا قیچی
 • بالابرهای ستونی ( بالابرهای ستونی ریلی- بالابرهای ستونی عمودبر)
 • بوم لیفت‌های خودکششی (بالابر خودکششی 43 متری مفصلی-تلسکوپی، بالابر خودکششی 21 متری مفصلی- تلسکوپی، بالابر خودکششی 18 متری تلسکوپی)
 • بالابرهای کامیونی (بالابر کامیونی آکاردئونی- بالابر کامیونی تلسکوپی- بالابر کامیونی مفصلی تلسکوپی)
 • بالابرهای قابل یدک (بالابر قابل یدک آکاردئونی- بالابر قابل یدک مفصلی- بالابر قابل یدک مفصلی تلسکوپی)
 • بالابرهای عنکبوتی ( بالابر عنکبوتی مفصلی تلسکوپی شنی‌دار- بالابر عنکبوتی تلسکوپی شنی‌دار و دارای جیب- بالابر عنکبوتی تلسکوپی چرخ‌دار و دارای جیب)
 • بالابرهای ثابت

  بالابرهای ثابت یا Fixed Platforms برای جابه‌جایی بار استفاده می‌شوند. این بالابرهای ثابت کارکردهای مختلفی دارند. بالابرهای پارکینگی در پارکینگ‌های طبقاتی برای حمل خودرو استفاده می‌شوند. بالابرهای صنعتی در کارخانه‌ها و مراکز صنعتی و انبارها برای جابه‌جا کردن کالا به کار می‌روند. بالابرهای ثابت در فروشگاه‌ها نیز برای جابه‌جایی کالا و مواد به کار می‌روند. در ساختما‌ن‌هایی که آسانسور ندارند و امکان نصب آن هم وجود ندارد، با ساختن یک اتاقک بر روی بالابر و یا قراردادن حفاظ در اطراف آن، از بالابر ثابت برای حمل افراد هم می‌توان استفاده کرد. بالابرهای ثابت انواع مختلفی دارند. نمونه‌های گوناگون این بالابرها را بر اسای نوع کاربرد مورد نیاز می‌توان از فروشگاه‌های مخصوص فروش و نصب انواع بالابر تهیه کرد.

  • بالابر ثابت جک مستقیم: در این بالابرها جک هیدرولیک در زیر میز بار قرار می‌گیرد و بالابر را به سمت بالا می‌برد. این بالابرها بیشتر برای حمل بار در فروشگاه‌ها استفاده می‌شوند. ولی در صورت قرار دادن یک کابین بر روی آن برای حمل افراد هم ایمن است. اما ایمنی و ظرفیت بالایی دارند.
  • بالابر ثابت آکاردئونی: در این بالابرها، جک هیدرولیک بازوهای قیچی مانند بالابر را باز می‌کند و بالابر را به سمت بالا و پایین حرکت می‌دهد. این بالابرها ایمن ترین نوع بالابر هستند و فقط به صورت عمودی حرکت می‌کنند. ویژگی خاص این بالابرها در تحمل بارهای بسیار سنگین است که دیگر سیستم‌ها جوابگوی آن‌ها نیستند. شرکت یکتا بالابر نماینده‌ی فروش و نصب انواع بالابر انواع مختلف این بالابرها را عرضه‌ می‌کنند.
  • بالابرهای زنجیری یا کابلی: در این بالابرها یک زنجیر یا یک موتورکابل به سکوی بالابر وصل است و آن را حرکت می‌دهد. این بالابرها دو اشکال عمده دارند. اول ظرفیت کم باری که می‌توانند تحمل کنند و دوم ایمنی کم آن‌هاست که باعث بروز حادثه می‌شود. این بالابرها عموما برای جابه‌جایی بار استفاده شده و اصلا به عنوان نفربر نباید مورد استفاده قرار بگیرند.  نکته‌ی مهم در مورد این بالابرها، بازرسی مدام و بررسی عملکرد آن‌هاست که باید مرتب توسط شرکت‌هایی که تعمیرات تخصصی انواع بالابر را انجام می‌دهند، صورت بگیرد.
  • بالابرهای هیدرولیکی کابلی یا زنجیری: در این بالابرها، قرقره‌ی کابل و یا چرخ زنجیر به جک هیدرولیکی وصل شده و بالابر را در نیمی از مسیر هدایت می‌کند و سپس بعد از انتقال نیرو به میز کار، باقی مسیر طی می‌شود. این بالابرها هم برای حمل بار استفاده شده و برای جابه‌جایی افراد، ایمن نیستند.
  • بالابرهای بوم لیفت ثابت: ویژگی خاص این بالابر این است که علاوه بر دسترسی عمودی، به صورت افقی هم حرکت می‌کند.این بالابرها با ظرفیت کم فقط برای جابه‌جایی افراد استفاده می‌شوند.

همانطور که دیدید بالابرها تنوع بسیار زیادی دارند. بر اساس نوع استفاده و محل کاربری باید بالابر مورد نظر را تهیه کرد. یکتا بالابر نمایندگی فروش و نصب انواع بالابر فروشگاهی و کارگاهی را بر عهده دارد.

آدرس

موبایل

اصناف مرتبط